• +38 (044) 22 11 307, +38 (067) 571 01 21, +38 (050) 339 17 09
Бухгалтерія: бюджет
Газета "Бухгалтерія: бюджет"
Є питання по передплаті?
Зателефонуйте нам: (044)22-11-307, (067)571-01-21, (050)339-17-09
Напишіть нам: info@buhbudget.com.ua

Увага! Затверджено форму повідомлення про прийняття працівника на роботу

Увага! Затверджено форму повідомлення про прийняття працівника на роботу

Вероніка Чернишова,
експерт газети «Бухгалтерія: бюджет»

(коментар до постанови КМУ «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17.06.2015 р. № 413)

З 1 січня 2015 року згідно з оновленою ч. 3 ст. 24 Кодексу законів про працю України перед тим, як допустити працівника до роботи, потрібно:

1) укласти з ним трудовий договір, оформивши його наказом або розпорядженням власника чи уповно­важеного ним органу;

2) повідомити центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення формування і реалізації державної політики з адміністрування єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) про прийняття працівника на роботув порядку, встановленому Кабміном.

Ця вимога повною мірою стосується роботодавців — бюджетних установ.

До ухвалення постанови, що коментується (да­лі — постанова № 413), таке повідомлення здійснювалося шляхом зазначення дати початку трудових відносин у таблиці 5 форми № Д4, яку складають за підсумками місяця, в якому прийнято працівника (див. листи ДФСУ від 29.01.2015 р. № 2627/7/99-99-17-03-01-17 і від 04.06.2015 р. № 19779/7/99-99-17-03-01-17).

Через півроку Кабмін нарешті ухвалив відповідну постанову, тому тепер після оформлення трудового договору, але до моменту фактичного допуску працівника до роботи, до органу ДФСУ за своїм місцем обліку як платника ЄСВ необхідно подати повідом­лення за формою додатка до постанови № 413 (див.на с. 11).

Ця вимога діє з дати набуття чинності постановою № 413. Якщо працівник стає до роботи з цієї дати або пізніше, про це потрібно повідомляти орган ДФСУ за формою додатка до постанови № 413.

 ВАЖЛИВО! Повідомляти фіскалів необхідно про усіх прийнятих працівників — як штатних, так і сумісників, у т. ч. і прийнятих із випробувальним строком. Контракт є різновидом трудового договору, тому про прийом на роботу контрактників також необхідно повідомити орган ДФСУ.

Враховуючи, що між датою укладення трудового договору і датою повідомлення органу фіскальної служби може бути часовий розрив, рекомендуємо в трудовому договорі (наказі, розпорядженні) в обов’язковому порядку вказувати дату, з якої працівник повинен стати до роботи. І до цієї дати повідомлення в обов’язковому порядку має бути подано до органу фіскальної служби.

 ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Повідомляти фіскалів необхідно тільки про прийом працівників. У разі розірвання трудового договору подавати повідомлення не потрібно.

Подати повідомлення можна одним із трьох способів:

  • засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису (ЕЦП) відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електрон­ного документообігу та електронного підпису*

     

    ;

  • на паперових носіях разом з копією в електрон­ній формі;
  • на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж з 5 особами.

Зауважимо, що інформація, яка міститься у повідом­ленні про прийняття працівника на роботу, вноситься до реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб відповідно до Закону про ЄСВ**. У зв’язку з цим звернемо увагу на наявність двох граф у формі повідом­лення: «8. Дата видання наказу або розпорядження про прийняття на роботу» і «9. Дата початку роботи». Вважаємо, що із заповненням цих граф усе зрозуміло. Запитання в іншому: яку дату початку роботи потрібно вказувати у гр. 11 «Період трудових відносин, відносин за договорами цивільно-правового характеру та відпусток» таблиці 5 форми № Д4 і, відповідно, яку кількість календарних днів перебування в трудових відносинах потрібно наводити в гр. 15 таблиці 6 форми № Д4? На наш погляд, такою датою є обумовлена сторонами дата фактичного виходу працівника на роботу, яка і є датою початку трудових відносин. 

* Припускаємо, що форма повідомлення незабаром буде внесена до переліку електронних форм бланків і звітів розробниками відповідного програмного забезпечення, що дозволить надсилати його засобами електронного зв’язку з використанням ЕЦП.
** Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.